Bilgi bankası kategorileri


.TR Alan Adları
TR Uzantılı Alan Adları İle ilgili Dökümanlar
ASP Hataları
ASP Kodlama Dili İle İlgili Sıkça Yaşanan Sorunlar
cPanel Kontrol Paneli
cPanel/WHM Kontrol Paneli Kullanım İpuçları
Database
Veri Tabanı Oluşturma ve Bağlantı Örnekleri
Dedicated Sunucu
Fiziksel sunucu yönetimi ile ilgili dökümanlar
Domain İşlemleri
Domain Tescili ve Yönetimi
Domain Transfer
Domain Taransfer Hakkında S.S.S.
Email
E-Mail Hataları ve Kurulum
FTP Programları
Ftp Programları ve Kullanımları ile ilgili Kısa Bilgi
Linux .htaccess ayarları
.htaccess Dosyasının Kullanımı
MS SQL
MS SQL Hakkında Detaylı Dökümanlar.
Plesk Kontrol Paneli (Linux)
Linux Plesk Kontrol Paneli Kullanım Kılavuzu
Plesk Kontrol Paneli (Windows)
Windows Plesk Kontrol Paneli Kullanım Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular
Hosting ve Hosting işlemleri ile ilgili genel sorular
SSL Yardım
SSL Sertifikası ile ilgili sık sorulan sorular
VPS/VDS Sanal Sunucu
Sanal sunucu yönetim ile ilgili dökümanlar
Webmaster Kaynakları
Seo Teknikleri uygulama kurulumları
cPanel - Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Satın aldığınız hosting hizmeti MySQL veritabanı hakkı veriyor ise bu işlemden faydalanabilirsiniz.


1- Öncelikle size göndermiş olduğumuz Hosting Bilgileri e-posta sında yer alan cPanel Kontrol panel bilgileriniz ile cPanel bağlantısını sağlayın.

2- Karşınıza gelen sayfada "Veritabanları" Sekmesi altında yer alan "MySQL® Veritabanları" butonuna basın.3 - Karşınıza Oluşturmuş olduğunuz veritabanlarının yer aldığı bir sayfa yer gelecektir. Biz yeni bir veritabanı oluşturacağımızdan "Yeni Veritabanı Oluştur" bölümünü kullanacağız.

a ) Yeni Veritabanı: yazan kutucuğun altında veritabanı adımızı giriyoruz. Örneğimizde girdiğimiz veritabanının adı "ornek" tir


 

Veritabanı adını yadığımız kutucuğun hemen sol tarafında ön ek bulunmaktadır. Bu ön ek hosting hizmetinizin FTP kullanıcısının ön ekidir. "ornek" adında bir veritabanı oluşturduğumuzda oluşturduğumuz veri tabanının adı "cozumhos_ornek" olacaktır.

Veritabanı adımızı girdikten sonra Veritabanı Oluştur Butonuna basıyoruz.

4- Veritabanımızı oluşturduktan sonra sıra geldi veritabanımız için bir kullanıcı oluşturmaya. Aynı sayfada yer alan "MySQL Kullanıcıları" sekmesi altındaki "Yeni Kullanıcı Ekle" bölümünü kullanacağız. 

a ) Kullanıcı Adı bölümüne veritabanı kullanıcı adımızı yazıyoruz. Örneğimizde veritabanı kullanıcı adımız "ornekus" dir. Veritabanı oluştururken karşımıza gelen ön ek burada da karşımıza gelmektedir. Ön ek ile billikte oluşturduğumuz veritabanının adı "cozumhos_ornekus" olacaktır.
Gerekli Alanları doldurduktan sonra "Kullanıcı Oluştur" butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

5 - Veritabanımızı ve Veritabanı kullanıcısını oluşturduk. Sıra geldi Oluşturduğumuz kullanıcı adını Veritabanımız ile ilişkilendirmeye. Birçok kullanıcı bu işlemi yapmadıkları için veritabanına bağlanırken sorun yaşamaktadır. Bu işlem için aynı sayfada yer alan "Veritabanına Kullanıcı Ekle" başlığı altındaki bölümü kullanacağız.

a ) Kullanıcı: bölümünden daha önce oluşturduğumuz Veritabanı Kullanıcsını seçiyoruz. Bizim örneğimizde kullanıcımız "cozumhos_ornekus" idi. Veritabanı bölümünden de oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz. Örneğimizde oluşturduğumuz veritabanı "cozumhos_ornek" idi.Oluşturduğumuz veritabanını ve veritabanı kullanıcısını seçtikten sonra "Add" butonuna basıyoruz. Karşımıza ayrıcalıkları seçmemiz için başka bir sayfa gelecek buradan "Tüm Ayrıcalıklar" kutusunu işaretleyip "Değişiklikleri Uygula" butonuna basıyoruz.
Bu işlemden sonra artık veritabanınız kullanıma hazırdır. Oluşturmuş olduğunuz "cozumhos_ornekus" kullanıcısı adı ve "cozumhos_ornek" veritabanı ile bağlantı kurabilirsiniz.